Filtr do opalania

0
14
filtr do opalania
filtr do opalania

Promieniowanie słoneczne jest odpowiedzialne nie tylko za bolesne i niebezpieczne oparzenia skóry, ale także przedwczesne jej starzenie oraz powstawanie bardzo groźnego dla życia nowotworu skóry – czerniaka. Dodatkowo promienie UVA i UVB powodują powstawanie plam, przebarwień, zaostrzenia trądziku czy pojawianie się piegów. Aby się przed tym chronić, niezbędny jest dobry filtr do opalania, dobrany do potrzeb skóry, ale także tego, ile czasu spędzamy na słońcu.

Filtr do opalania – kiedy należy go używać?

Wielu dermatologów skłania się ku temu, aby chronić twarz i ciało przed promieniowaniem słonecznym codziennie. Szczególnie wymagają tego ciągle odsłonięte partie ciała. Badania dowodzą, że codzienne używanie filtrów, niezależnie od pory roku, skutecznie chroni przed przedwczesnym fotostarzeniem się skóry, które jest nieodwracalne. Na jego skutek powstają głębokie zmarszczki, a także plamy posłoneczne. Słońce bowiem niszczy włókna kolagenowe w skórze. Najczęściej jednak po filtry do opalania sięgamy latem i wtedy nie wolno o nich zapominać.

Ich używanie jest konieczne nie tylko kiedy wybieramy się na wakacje do tzw. ciepłych krajów. Zarówno filtry do opalania w Chorwacji czy Hiszpanii, jak i nad polskie morze czy Mazury powinny dawać optymalną ochronę. Na długotrwałe leżenie nad wodą czy nawet aktywny wypoczynek na słońcu, najlepiej jest wybrać najwyższą ochronę czyli SPF 50. Ten wskaźnik oznacza, że przebywanie na słońcu staje się bezpieczniejsze nawet do 50 razy dłużej niż bez takiej ochrony. Jeżeli nie stosujemy żadnego filtra, maksymalnie możemy przebywać bezpiecznie na Słońcu przez 15 minut. Oczywiście po wyjściu z wody należy powtórzyć smarowanie.

Filtry do opalania dla cery jasnej i ciemnej

Szczególnie jasna cera jest narażona na poparzenia słoneczne, nawet po kilkunastu minutach przebywania na słońcu. Dla cery jasnej najlepszym filtrem do opalania są blokery i środki zapewniające najwyższą ochronę. Jeżeli się na nie nie decydujemy, to warto postawić przynajmniej na ochronę SPF 20 i jej nie zmniejszać przez całe lato. Nie będzie ona stanowić żadnej przeszkody w opalaniu się, ponieważ nie blokuje całkowicie docierania promieni słonecznych do skóry oraz produkcji melaniny.

W przypadku skóry ciemnej, o mniejszej skłonności do oparzeń słonecznych, zazwyczaj po przebywaniu na słońcu zmienia ona kolor na brązowy. Nie oznacza to jednak, że nie potrzebuje ochrony przed promieniowaniem UVA i UVB. Filtr do opalania chroni przecież także przed rakiem skóry. Ciemna skóra wymaga ochrony przynajmniej SPF 15 na początek, natomiast wraz nabieraniem przez skórę coraz ciemniejszego odcienia, można ten współczynnik zmniejszyć, nie schodząc jednak poniżej SPF 10.

Filtry do opalania – fizyczne i chemiczne

Filtr do opalania fizyczny, czyli mineralny, działa na zasadzie odbijania i rozpraszania światła, które pada na skórę. W kremie do opalania filtry takie są skomponowane w taki sposób z innymi składkami, bo dobrze chronić skórę zarówno przed promieniami UVA jak i UVB. Mają postać substancji, która na ciele jest niemal przezroczysta. Produkty tego typu są przeznaczone szczególnie dla osób o skórze wrażliwej na słońce, bardzo jasnej czy też dla dzieci.

Z kolei filtry do opalania chemiczne są związkami organicznymi, które posiadają właściwości pochłaniania promieni słonecznych, dzięki czemu skóra jest przed nimi efektywnie chroniona. Niektóre substancje będące filtrami chemicznymi wykazują słabsza ochronę niż filtry fizyczne ze względu na swoją lotność oraz rozkładanie się pod wpływem wody i promieni słonecznych. Najlepsze filtry do opalania to więc zdecydowanie te fizyczne.

Ważne zasady dotyczące używania filtrów do opalania

  • Nie wolno stosować kremów z filtrem, które pozostały z poprzedniego sezonu. Nie wykazują one wystarczającej ochrony przeciwsłonecznej, a nawet mogą być zupełnie nieskuteczne. Niezużytą tubkę z kosmetykiem z filtrem do opalania po zakończeniu sezonu można wyrzucić lub zużyć w ciągu kolejnych kilku tygodni na przykład na twarz, która przez cały rok jest odsłonięta i narażona na promieniowanie.
  • Nawet w pochmurny dzień należy stosować filtry do opalania, ponieważ także wtedy promieniowanie UVA i UVB dociera do skóry.
  • Filtry do opalania nie są wodoodporne i odporne na ścieranie. Dlatego należy ponawiać ich nakładanie co kilka godzin, szczególnie w przypadku dzieci. Co prawda kosmetyk o ochronie SPF 20 chroni teoretycznie przed słońcem 20 razy dłużej niż jest w stanie bronić się przed nim skóra bez żadnej ochrony, jednakże trzeba pamiętać, że pod wpływem różnych czynników ta ochrona się osłabia, ponieważ kosmetyk jest ścierany ze skóry.
  • Kosmetyk z filtrem nakłada się na ciało około 30 minut przed wyjściem z domu, ponieważ musi on mieć czas, aby aktywować swoje działanie.
  • Im skóra jaśniejsza, tym potrzebuje silniejszej ochrony przeciwsłonecznej, lecz mitem jest stwierdzenie, że ciemna skóra go nie potrzebuje. Aby uniknąć przebarwień i piegów najlepiej stosować filtry o wysokim faktorze bez względu na karnację.
  • Filtr do opalania dla dzieci powinien mieć wysoki faktor ochronny. Najlepiej wybierać kosmetyki o SPF 45 i wyższym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here